Wakacje i ferie zimowe są wyjątkowym czasem dla dzieci i młodzieży – odpoczynkiem od szkolnych obowiązków, nauki, rannego wstawania. Czas też można spędzić w domu lub na wyjeździe, najważniejsze żeby kreatywnie i bezpiecznie.
Specyfika zaburzeń rozwojowych naszych uczniów wyklucza ich z pewnych ogólnodostępnych form wypoczynku, zarówno latem jak i zimą. Niezwykle rzadko pojawiają się oferty obozów dla osób ze spectrum autyzmu lub innymi niepełnosprawnościami.
W 2008 roku szkoła zaczęła swoją przygodę z „wypoczynkiem” – zimowym i letnim.
Od samego początku przy organizacji wypoczynku, zarówno latem jak i zimą korzystamy z oferty wycieczek proponowanej przez PTTK Częstochowa.
Razem z przewodnikami PTTK zwiedziliśmy szlakiem turystycznym i historycznym niemal cały Śląsk, Beskid Śląski (Klimczok, Szyndzielnia, Czantoria), Dolinę Prądnika, Ojcowski Park Narodowy, byliśmy w Bielsku – Białej, Cieszynie, Szczyrku, Łodzi, Kielcach, Jędrzejowie, Krakowie, Pyrzowicach i w wielu, wielu innych miejscach, które nie sposób tu przytoczyć.
Część wycieczek organizujemy na własną rękę. Podróżujemy wówczas najczęściej pociągiem i zwiedzamy to co najbardziej nas interesuje. W taki sposób byliśmy we Wrocławiu, Opolu, Warszawie, Chorzowie, Wiśle, Radomsku. Jeździmy też bliżej, do Poraja, Olsztyna, Ogrodzieńca, Myszkowa, Zawiercia, Kłomnic. Wyszukujemy dla uczniów ciekawych miejsc, w których mogą się czegoś nauczyć, poznać nowe osoby, doświadczyć czegoś nieznanego.
Oprócz form wyjazdowych w czasie trwania wypoczynku korzystamy także z ofert miejskich przygotowanych przez Urząd Miasta. Zwiedziliśmy wszystkie muzea i stare fabryki na terenie Częstochowy, graliśmy w tenisa na kortach ziemnych, odwiedziliśmy Szkołę Straży Pożarnej i wszystkie pływalnie kryte. Często korzystamy też z gościnności kin Cinema City i Iluzja. Korzystamy także z zajęć edukacyjnych w Multicentrum Zodiak, Muzeum Częstochowskim, Miejskiej Galerii Sztuki.
A czasami bierzemy nasze kijki do Nordic Walking i idziemy na spacer po zielonych zakątkach naszego miasta. Bo nieważne gdzie, ważne z kim i jak spędza się swój wolny czas.
Sześć razy zorganizowaliśmy uczniom dłuższy, tygodniowy wyjazd.
I tak:
Trzy razy byliśmy w zaprzyjaźnionym gospodarstwie agroturystycznym „Rancho Zrębice”,
Dwukrotnie pojechaliśmy do Wisły – raz zimą a raz latem.
Ostatni nasz obóz odbył się w 2017 roku w Ośrodku Harcerskim w Pająku koło Częstochowy.
Wakacje 2020 są pierwszym od 13 lat latem bez organizacji wypoczynku – sytuację taką wymusiła na nas epidemia COVID-19. Mamy nadzieję, że w ferie zimowe ponownie ruszymy na turystyczne szlaki.