Powiedz mi, a zapomnę.

Pokaż mi, a zapamiętam.

Pozwól mi zrobić, a zrozumiem.

Konfucjusz

W roku szkolnym 2019/2020 została wprowadzona w naszym przedszkolu innowacja pedagogiczna „Mali odkrywcy-cztery żywioły”. Tematyka zajęć z dziećmi obejmuje cztery bloki tematyczne: powietrze, ogień, wodę i ziemię.

Innowacyjność pedagogiczno – metodyczna polegać będzie na wprowadzeniu wcześniej nie stosowanych w naszym przedszkolu metod pracy z elementami eksperymentu i doświadczenia. Założeniem ogólnym jest zbliżenie dziecka do świata przyrody, poznawanie go, dostrzeganie jego piękna, nabywanie opiekuńczego stosunku do świata roślin i zwierząt oraz kształtowanie mądrego i umiejętnego współżycia człowieka z przyrodą.

Niniejsza innowacja umożliwi naszym przedszkolakom zdobywać wiedzę o otaczającym świecie poprzez zabawy badawcze, doświadczenia, eksperymenty, prace hodowlane, ale także samodzielne doświadczanie i spontaniczną działalność. Dziecko w wieku przedszkolnym jest z natury ciekawe świata i charakteryzuje się potrzebą odkrywania swojego otoczenia, dlatego nasze zajęcia będą odbywały się również w terenie. Będą to wycieczki min. do Aeroklubu Częstochowskiego w Rudnikach, Wodociągów Częstochowskich, gospodarstwa rolnego, Straży Pożarnej.