Praktyki wspomagane w Szkole Przysposabiającej do Pracy

Wspólne starania Dyrekcji Szkoły i nauczycieli pozwoliły na zorganizowanie w Szkole Przysposabiającej do Pracy Praktyk Wspomaganych. Stało się to dzięki życzliwości i otwartości na potrzeby naszych uczniów Dyrektora sklepu Auchan Północ Częstochowa, Pana Roberta Paprockiego.

Każdy człowiek dąży do samodzielności i niezależności. Ma prawo do pracy, która pozwala na godne i ciekawe życie. Nasi uczniowie mają także taka potrzebę, chcą czuć się potrzebni i wartościowi. Już w oddziałach przedszkolnych poznają różne zawody, uczestniczą w zajęciach, które wykorzystują elementy pracy. Szkoła podstawowa i ponadpodstawowa kontynuuje ich edukację w zakresie rozwijania kompetencji osobistych, społecznych i komunikacyjnych, które w przyszłości mają pomóc im odnaleźć się w życiu dorosłym, na rynku pracy chronionej a także na wolnym rynku pracy. Praktyki wspomagane dają uczniowi możliwość sprawdzenia się w naturalnym środowisku pracy. Są także miejscem kontaktów społecznych, dających możliwość wymiany doświadczeń i poznawania nowych ludzi.

Od 23.10.2019 r pierwsza grupa uczniów z naszej szkoły rozpoczęła praktyki wspomagane w sklepie AUCHAN Północ Częstochowa. W każdą środę w godz. od 10:00 do 13:00, uczniowie pod opieką nauczycieli „trenerów pracy”, ćwiczą elementy pracy. Zaczynają od punktualnego przybycia na umówione miejsce zbiórki, podpisują się na karcie obecności, muszą pamiętać i stosować się do przepisów BHP, z którymi zostali zapoznani. Wykonują powierzone im zadania zgodnie z ustalonymi zasadami. Stanowiskiem pracy przydzielonym naszym uczniom jest dział tekstylny. Zadaniem uczniów jest składanie odzieży i innych artykułów tekstylnych, układanie ich na półkach wg ustalonego porządku. Nasi uczniowie już pierwszego dnia z dużym zapałem przystąpili do powierzonej im pracy a pracownicy sklepu otoczyli naszych praktykantów dużą życzliwością  i wsparciem.

Mamy nadzieję ze za przykładem Sklepu Auchan pójdą inni pracodawcy, do których zwrócimy się z prośbą o umożliwienie naszym uczniom odbycia praktyk wspomaganych.