Nasze przedszkole zorganizowało z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości Międzyprzedszkolny Konkurs Teatralno – Muzyczny „Jesteśmy Polką i Polakiem”, który odbył się 7 listopada 2018 roku.

Celem konkursu była integracja naszych podopiecznych z dziećmi z innych przedszkoli, odkrywanie i promowanie uzdolnień teatralnych i muzycznych u dzieci, rozwijanie zdolności artystycznych i wyobraźni dzieci, utrwalanie podstawowych wiadomości o swojej ojczyźnie oraz kształtowanie postaw patriotycznych.

W jury zasiedli:

• Naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy – Pani Magdalena Dębska;
  • Aktorka Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie – Pani Małgorzata Marciniak. Panią Małgosię dzieci mogły zobaczyć w takich przedstawieniach jak: „Gałganiarz i Patyczek”, „Trzy świnki”, „Kometa nad Doliną Muminków”, „Roszpunka”, „Królewicz i Żebrak”. Pani Małgorzata jest laureatką Złotej Maski za rolę tytułową w spektaklu „Balladyna” w reż. Adama Hanuszkiewicza oraz otrzymała nagrodę Zasłużony dla Kultury Polskiej przyznawaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego;
  • Dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych Nr 23 – Pani Jolanta Miękina;
  • Prezes Stowarzyszenia „Daj mi czas” i nauczyciel Zespołu Szkół Specjalnych Nr 23 – Pan Roman Kowalczyk.

W naszym konkursie wzięły udział następujące przedszkola:

• Przedszkole Nr. 13 im. Krecika, które zaprezentowało piosenkę „Niepodległość” oraz „Kto Ty jesteś?” oraz wiersz „Będę żołnierzem”, a także „Taniec flagi” – I miejsce;
  • Przedszkole Nr. 25 im. Przyjaciół Kubusia Puchatka, które wykonało piosenkę „Przybyli ułani pod okienko”;
  • Przedszkole Nr. 42:
    – grupa I – zaprezentowała przedstawienie „Jak Polska odzyskała niepodległość”;
    – grupa II – zaprezentowała przedstawienie „Moja ojczyzna” – III miejsce;
  • Przedszkole Nr. 44 im. J. Korczaka:
    – grupa I – wykonała piosenkę „Płynie Wisła płynie” – II miejsce;
    – grupa II – wykonała piosenkę „W moim ogródecku”.

Wszystkie występy były wyjątkowe. Oprócz wspaniałych występów muzycznych, tanecznych i teatralnych, oczy jury
i widowni cieszyły piękne, barwne i zróżnicowane stroje, które zdobiły wszystkich wykonawców. Nasze jury miało nie lada problem z wyłonieniem zwycięzcy.

Nasze przedszkole, jako gospodarz imprezy nie brało udziału w konkursie, ale zaprezentowało występ „Jesteśmy Polką
i Polakiem”, za który w  czerwcu 2018 roku otrzymaliśmy wyróżnienie na konkursie teatralnym dla przedszkoli „Polska – to taka kraina, która się w sercu zaczyna” zorganizowanym przez Miejskie Przedszkole Nr 19 w Częstochowie.

Oczekiwanie na werdykt jury umilał przedszkolakom Mini Quiz wiedzy o Polsce oraz słodki poczęstunek.

To było niezapomniane i wyjątkowe wydarzenie, które na długo pozostanie nam w pamięci. Jeszcze raz gratulujemy małym aktorom pięknych występów i dziękujemy opiekunom za wspaniałe przygotowanie dzieci. Dziękujemy również naszym sponsorom, bez których to przedsięwzięcie nie mogłoby się odbyć: Stowarzyszeniu „Daj mi Czas” (ufundowanie nagród dla wszystkich uczestników konkursu) oraz firmie Auchan (zasponsorowanie poczęstunku).