Kończymy realizację projektu „Eko pomysły na odpady” w tym roku szkolnym. Nie znaczy to jednak, że przestajemy  dbać o naszą Planetę, na której żyjemy wraz z wszystkimi jej mieszkańcami
i stworzeniami. Realizując projekt uczyliśmy się kreatywnie zagospodarować odpady takie jak: gąbka tapicerska, tkaniny, wełnę, koraliki,  papier, lakiery, farby, szklane słoiczki, butelki, i inne. Na warsztatach rękodzielniczych wykonywaliśmy piękne przedmioty ozdobne i użytkowe, które stały się niepowtarzalnymi prezentami dla bliskich. Uczniowie pod opieką nauczycieli szyli i wykonywali legowiska, maty węchowe i zabawki dla podopiecznych schroniska dla zwierząt. Nowy niepowtarzalny wygląd zyskały szkolne krzesła i meble, które pięknie wymalowane stały się  ozdobą szkoły  i inspiracją dla innych. Wyjścia do sklepu na zakupy z uszytymi torbami wielokrotnego użytku, woreczkami na warzywa i owoce to już norma w naszej szkole. Nie wyrzucamy już dobrych ubrań         i innych przedmiotów, które mogą jeszcze  komuś posłużyć. Możemy je przynosić do szkoły                   i pozostawić dla innych w kąciku „Oddaj-Zabierz”. Konkurs „Eko-instrumenty” pokazał jak kreatywnie można wykorzystać materiały odpadowe, by powstały super instrumenty.  Projekt był realizowany     w naszej szkole w ramach Szkolnego Koła Caritas. Dzięki jego opiekunom,  przygotowanej prezentacji
i lekcjom religii, uczniowie lepiej  poznali postać św. Franciszka z Asyżu-patrona ekologów, postać Papieża Franciszka i jego Encyklikę Laudato Si, która uczy nas, że Ziemia jest matką wszystkich stworzeń na niej żyjących i musimy o nią dbać m.in. starając się ograniczać  ilość śmieci, które zatruwają naszą Planetę i nas samych. Wszystko to pomoże nam lepiej zrozumieć jak możemy przyczyniać się do dbania o naturalne środowisko.

Autorzy projektu DZIĘKUJĄ wszystkim nauczycielom i uczniom, którzy w sposób aktywny włączyli się   w jego realizację.

Skip to content