Pracownia tkacka SPdP to jedna z pracowni  gdzie uczniowie w ramach przysposobienia do pracy uczą się wykonywania użytkowych przedmiotów takich jak serwetki , podkładki pod kubeczki, dywaniki, zakładki do książek, bransoletki i inne przedmioty. Czas poświęcony na ich wykonanie to przede wszystkim czas dobrze wykorzystany na terapię i nabywanie nowych umiejętności, które mogą przydać się w dorosłym życiu np. w pracy zawodowej lub jako forma efektywnego spędzania czasu wolnego. Czynności tkackie takie jak przeplatanie nitek wątku przez nitki osnowy to świetna okazja do usprawniania zdolności manualnych,  koordynacji oko- ręka, rozwijania percepcji wzrokowej, uczenia dokładności, cierpliwości. Wykorzystywanie w pracy tkackiej powtarzalnych schematycznych czynności, sprawia, że uczniowie po wstępnym przyuczeniu, chętnie podejmują pracę tkacką. Widać, że sprawia im ona przyjemność i sprzyja wyciszeniu. Efekty końcowe przynoszą zaś dużo satysfakcji i zadowolenia z wykonanej pracy.

Do wykonania swych prac uczniowie wykorzystują odpady wełniane, ofiarowywane resztki włóczek,  przerabiane na przędzę tkaniny i inne materiały włókiennicze. Jako narzędzia do pracy służą im wykonane przez nauczyciela ramki tkackie.  Chęci do pracy jest wiele i chcielibyśmy się rozwijać poprzez wykorzystywanie w pracy tkackiej bardziej profesjonalnych ram tkackich i krosien stołowych, które  umożliwiają lepsze, ciekawsze i szybsze rezultaty pracy tkackiej. Nie są to jednak tanie
i ogólnodostępne narzędzia. Często wykonuje się je na zamówienie. Chcielibyśmy na nie sami zapracować.
Staramy się w miarę swoich możliwości pozyskiwać materiały do tkania takie jak włóczki a także tkaniny, które możemy pociąć na paski a następnie wykorzystać do tkania „dywaników ze szmatek”.
Potrzeby materiałowe są jednak znaczne.  Dlatego też zwracamy się o pomoc w postaci przekazywania resztek włóczki, tkanin zasłonowych itp. w wyrazistych kolorach. Dziękujemy Stowarzyszeniu  „Daj mi czas”, które już zakupiło dwukrotnie i przekazało nam odpady wełniane z fabryki dywanów, dzięki którym możemy wykonywać prace tkackie. W dniu Pikniku Szkolnego w dniu 31 maja zaprezentujemy prace naszych uczniów z możliwością ich nabycia. Pozyskane fundusze przeznaczymy na zakup krosien
i potrzebnych materiałów, tak aby nasi uczniowie w pełni mogli cieszyć się swoją pracą w zakresie tkania, rozwijać swoje zdolności i czerpać satysfakcję z własnej pracy.

Skip to content