2 X 2018 r. uczniowie gimnazjum i szkoły przysposabiającej do pracy uczestniczyli w lekcji tematycznej, pt. „Jak wygląda praca strażaka”, w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej przy ul. Sikorskiego 82/94.
Celem wycieczki było zapoznanie młodzieży z pracą strażaków, wyposażeniem KMPSP, sprzętem ratowniczym oraz kształtowanie właściwych zasad zachowania się w miejscach publicznych.
Uczniowie  mieli okazję zobaczyć różnego rodzaju wozy strażackie, służące do gaszenia pożarów, do ratownictwa chemicznego, technicznego. Z dużym zainteresowaniem oglądali ogromny wóz, który przewozi 5000 litrów wody, mniejszy o pojemności  2000 oraz takie, które nie posiadają zbiornika z wodą, lecz jako wozy ratownictwa wyposażone są w różnego rodzaju rozpieraki, nożyce, siekierki do rozcinania ciężkiego sprzętu. Uczniowie ze skupieniem i zaciekawieniem słuchali strażaka, który opowiadał o akcjach ratowniczych w naszym regionie, o gaszeniu ognia przy użyciu różnych substancji, nie tylko strumienia wody, ale także mgiełki, piany, koców gaśniczych, piasku, dwutlenku węgla a nawet dźwięku (fala dźwiękowa, zwiększając prędkość ruchu powietrza na brzegach ognia, jednocześnie zmniejsza obszar, na którym następuje spalanie. Podczas tej lekcji uczniowie mieli okazję dowiedzieć się jak odpowiedzialna i niebezpieczna ,wręcz ekstremalna jest praca strażaka, a zarazem niezwykle motywująca, ponieważ osoby te bardzo często ryzykując swoje życie ratują życie każdej istoty, nie tylko ludzi, ale i zwierząt oraz całego dorobku poszkodowanych.
Uczniowie zobaczyli również strój strażaka, a na koniec każdy z nas zrobił  sobie pamiątkowe zdjęcie w wozie strażackim.
Po tej lekcji młodzież będzie bardziej świadoma jak trudny i niebezpieczny jest zawód strażaka. Każdy z uczestników wycieczki zapamięta numer telefonu do straży pożarnej i będzie wiedział jak należy  zachować się  w przypadku zagrożenia.

 

 

Skip to content