15 października – Światowy Dzień Mycia Rąk
Święto to zostało ustanowione przez UNICEF w 2008 roku. Inspiratorem było Zgromadzenie Ogólne ONZ, które ustanowiło 2008 rok Międzynarodowym Rokiem Warunków Sanitarnych. Celem obchodów Dnia jest uświadomienie społeczeństwu na świecie, jak duże znaczenie dla ich zdrowia i życia ma mycie rąk, które może uchronić przed zakażeniem wieloma chorobami. Akcja ma zachęcać wszystkich ludzi – a zwłaszcza dzieci – do regularnego mycia rąk jako kluczowego elementu profilaktyki przeciw biegunce i infekcjom układu oddechowego. Choć mieszkańcom krajów wysoko rozwiniętych może wydawać się to niepojęte, biegunka i zapalenie płuc doprowadzają co roku do śmierci ponad 3 milionów dzieci poniżej piątego roku życia. Jak twierdzą organizatorzy kampanii, wykształcenie w młodych ludziach nawyku mycia  rąk
(z użyciem mydła)  przed  jedzeniem i po skorzystaniu z toalety może ocalić więcej istnień ludzkich niż jakakolwiek szczepionka. Akcję wspiera globalnie również Światowa Organizacja Zdrowia.
Do akcji włączyło się też nasze przedszkole. Dlatego też na początek specjalnie pobrudziliśmy rączki :-), aby następnie uczyć się prawidłowych czynności wykonywanych podczas mycia rąk.

Skip to content