Czuwaj!

18 Częstochowska Drużyna Nieprzetartego Szlaku „Tropiciele Przygód” melduje się do wykonania zadania.

Jest nas obecnie 14 osób w różnym wieku – począwszy od ucznia klasy trzeciej szkoły podstawowej a skończywszy na dorosłych już słuchaczach szkoły przysposabiającej do pracy. Wszyscy jesteśmy uczniami Zespołu Szkół Specjalnych nr 23 im. Janusza Korczaka w Częstochowie. Naszymi opiekunkami są dwie nauczycielki – pani Agnieszka i pani Iza. Obie złożyły przyrzeczenie harcerskie 2 lata temu, natomiast drużynę prowadzą od 12 lat.

Nasza przygoda z harcerstwem zaczęła się dość dawno, jakieś 15 lat temu. Poprzednie opiekunki Drużyny nawiązały kontakt z Hufcem, znalazły grupę chętnych uczniów i tak zaistnieliśmy w harcerskim środowisku. Po jakimś czasie do prac Drużyny włączyły się obecne jej opiekunki. Początkowo tylko pomagały, uczyły się by dziś godnie reprezentować swoich Harcerzy.

Na pierwszy rzut oka różnimy się od innych Drużyn. I to nie tylko rozpiętością wiekową naszych członków, ale przede wszystkim tym, że nie mamy umundurowania. Nie traktujemy tego jednak za ujmę. Wszyscy występujemy w jednakowych koszulkach a naszym znakiem rozpoznawczym są zielono granatowe chusty. Nie wstydzimy się tego, że nie mamy strojów galowych – większości z naszych rodziców nie stać na zakup mundurów. Ale jak to mówią, nie szata zdobi człowieka. Ważne jest to co robimy a nie jak wyglądamy.

A robimy w naszym mniemaniu wiele.
Biorąc pod uwagę szkolne zajęcia nas wszystkich i grafik naszych opiekunek trudno nam organizować zbiórki w tygodniu. Dlatego spotykamy się w soboty. Na początku tygodnia wyznaczamy sobie cel a w sobotę właśnie go realizujemy. Zależnie od pogody i pory roku:
*jeździmy do lasu sprzątać odpady, które zostawili tam bezmyślni ludzie;
*odwiedzamy cmentarze i sprzątamy opuszczone groby (nie tylko żołnierzy);
*spotykamy się na terenie szkoły ale omawiać dydaktyczne aspekty Prawa Harcerskiego;
*odwiedzamy miejsca pamięci narodowej, związane przede wszystkim z walkami żołnierzy podczas II Wojny Światowej;
*spotykamy się z kombatantami wojennymi słuchając ich bezcennych opowieści;
*uczymy się śpiewać polskie pieśni patriotyczne, które są dziedzictwem naszej kultury;
*organizujemy zbiórki nakrętek i zużytych baterii;
*witamy wiosnę po harcersku;
*organizujemy ogniska integracyjne;
*spotykamy się z innymi drużynami nieprzetartego szlaku;
*a najczęściej po prostu spacerujemy, bo ruch jest nam wszystkim bardzo potrzebny.

Nie znaczy to, że nasza działalność skupia się tylko na tym o czym wyżej wspomnieliśmy. Jesteśmy widoczni na terenie naszej szkoły organizując spotkania z okazji polskich świąt narodowych. W sposób zrozumiały dla naszych kolegów i koleżanek staramy się przekazać nasze wartości i zaszczepić w nich ducha patriotyzmu.
Organizujemy konkursy fotograficzne i plastyczne na szczeblu wojewódzkim i ogólnopolskim. Dzięki temu udało nam się nawiązać współpracę z innymi Drużynami.
Sami także bierzemy udział w organizowanych przez Hufce i Chorągwie konkursach. Nieskromnie powiemy, że trafiło nam się wyróżnienie w konkursie światowym .

Nasze opiekunki organizują nam wycieczki. Dzięki nim mogliśmy zwiedzić Warszawę, Katowice, Kielce, Kraków, Łódź i Ogród Zoologiczny w Chorzowie. Za każdym razem w każdym nowym miejscu staramy się iść śladami naszych harcerskich braci. Jesteśmy dumni, że kontynuujmy ich tradycję.

Na co dzień staramy się zarażać ludzi uśmiechem i dobrym słowem. Jesteśmy mili, uprzejmi, chętnie pomagamy słabszym dając tym samym przykład innym.
Bardzo ważna jest też dla nas ochrona środowiska. Dlatego staramy się robić wszystko by nasze najbliższe otoczenie było czyste i zadbane. Organizujemy w szkole konkursy czystości, segregujemy śmieci i bardzo często spacerujemy wokół budynku naszej placówki zbierając nieczystości do worków. Uważamy, że każda jednostka ma wpływ na dobro ogółu.

Sprzątamy brzegi Warty i jesteśmy wolontariuszami WOŚP.
Nasze zbiórki, choć online odbywały się także podczas kwarantanny. Pamiętaliśmy o ważnych dla harcerzy i Polaków datach.

Zawsze pod koniec października organizujemy w szkole tydzień patriotyczny. Robimy kotyliony, śpiewamy pieśni narodowe, uświadamiamy naszym kolegom gdzie w Częstochowie możemy uczcić pamięć naszych bohaterów narodowych. A następnie wszyscy razem 10 lub 12 listopada bierzemy udział w uroczystej akademii, na którą zapraszamy któregoś z zaprzyjaźnionych kombatantów.

Raz do roku jeździmy też do Pająka na zlot Hufca. Mamy wtedy okazje przyjrzeć się „prawdziwym” harcerzom i choć przez chwilę naprawdę czujemy, że jesteśmy częścią jednej wielkiej wspaniałej rodziny.

Mamy na swoim koncie kilka sukcesów, którymi warto się pochwalić:
Odznaka „100 lat Niepodległej i ZHP”
Odznaka „Szkoła przyjazna harcerstwu” w stopniu brązowym
Harcerska Odznaka Krajoznawczo-Turystyczna w stopniu popularnym
a nasze opiekunki zostały wyróżnione Hufcowym Oskarem za „Duet do zadań specjalnych”

Wszystko przed nami. Na dzień dzisiejszy jesteśmy dumni, że nazwa naszej Drużyny jest rozpoznawalna i utożsamiana z tym co robimy. Wszystko czego dokonaliśmy to wyłącznie zasługa nas samych i naszych opiekunek.
I mimo że dla kogoś patrzącego z boku na to co robimy to nic nadzwyczajnego, to dla nas czasami szczyt naszych możliwości. Zawsze bowiem pamiętamy, że jesteśmy Nieprzetartym Szlakiem.

Skip to content