Dla naukowców woda to substancja chemiczna, która składa się z ogromnych ilości przytulonych do siebie malusieńkich cząsteczek. Każda z nich składa się z dwóch atomów wodoru i jednego atomu tlenu. Symbolem wodoru jest H, symbolem tlenu jest O, dlatego o wodzie mówimy H2O.
Mówiąc woda, najczęściej mamy na myśli przejrzystą, bezbarwną ciecz, która nie ma ani zapachu, ani wyraźnego smaku. Jednak bez niej życie nie byłoby możliwe. Znajdziesz ją wszędzie: w kranie, powietrzu, ziemi, jedzeniu, w każdym żywym organizmie, również w Tobie.
Skąd się wzięła woda na Ziemi? Nikt nie wie tego na pewno, ale naukowcy mają kilka pomysłów, czyli teorii. Wielu z nich uważa, że gdy powstała nasza planeta, było na niej bardzo gorąco. Wysoka temperatura doprowadziła do połączenia wodoru z tlenem i do powstania pary wodnej. Gdy dotarła ona do zimnej atmosfery, skraplała się i wracała na ziemię w postaci opadów.
Od powstania naszej planety ilość wody na Ziemi nie zmienia się: nie przybywa jej ani nie ubywa. Krąży ona ciągle i występuje w różnych postaciach: deszczu, rzek, wód podziemnych i morskich itp. Oznacza to, że pijąc lub kąpiąc się, korzystamy z tej samej wody co dinozaury.
Woda jest niezbędna do życia, ale gdy jest jej za dużo, może być dla niego zagrożeniem. Ma wielką siłę: powodzie potrafią zmieść z powierzchni ziemi domy, zniszczyć uprawy, zalać drogi. Dlatego ludzie od zawsze bali się powodzi i ulewnych deszczy.
Skip to content