„ Święty Andrzeju daj nam znać, co się będzie z nami, w niedalekiej przyszłości dziać. “

Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja. Tradycja ta prawdopodobnie sięga czasów pogańskich. Niegdyś wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny
i przeznaczone były tylko dla niezamężnych dziewcząt (męskim odpowiednikiem andrzejek były katarzynki, które przypadały na noc z 24 na 25 listopada). Początkowo andrzejki traktowano bardzo poważnie, a wróżby odprawiano tylko indywidualnie, w odosobnieniu. W czasach późniejszych przybrały formę zbiorową, organizowaną w grupach rówieśniczych panien na wydaniu, zaś współcześnie przekształciły się w niezobowiązującą zabawę gromadzącą dzieci, młodzież
i dorosłych obojga płci.

Nasze przedszkole również oddało się andrzejkowej tradycji. W magiczny świat wróżb i czarów przeniosły nas następujące wróżby: „Moneta w studni”, „ Buty” i ,,Lanie Wosku”. Ten magiczny dzień wróżb i czarów bardzo spodobał się dzieciom szczególnie, że zakończył się zabawą przy dźwiękach wesołej muzyki.

 

Skip to content