„ Święty Andrzeju daj nam znać, co się będzie z nami, w niedalekiej przyszłości dziać. “
Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja. Pierwsza polska udokumentowana wzmianka o wróżbach andrzejkowych pojawiła się w 1557 roku w sztuce „Komedyja Justyna
i Konstancyjej” Marcina Bielskiego. Tradycja ta prawdopodobnie sięga czasów pogańskich. Niegdyś wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były tylko dla niezamężnych dziewcząt (męskim odpowiednikiem andrzejek były katarzynki, które przypadały na noc z 24 na 25 listopada). Początkowo andrzejki traktowano bardzo poważnie, a wróżby odprawiano tylko indywidualnie, w odosobnieniu. W czasach późniejszych przybrały formę zbiorową, organizowaną w grupach rówieśniczych panien na wydaniu, zaś współcześnie przekształciły się w niezobowiązującą zabawę gromadzącą dzieci, młodzież i dorosłych obojga płci.
Nasze przedszkole również uległo andrzejkowej tradycji. W magiczny świat wróżb i czarów przeniosły nas następujące wróżby: „Wirująca butelka”, „Moneta w studni”, „Buty” i ,,Lanie Wosku”.
Ostatnie komentarze