8 listopada, to Dzień Zdrowego Śniadania, chociaż wszystkim wiadomo, że zdrowo należy się odżywiać każdego dnia.
Rodzina Donelly z Irlandii otrzymała tytuł najstarszego żyjącego rodzeństwa na świecie. Trafili do Księgi Rekordów Guinnessa – wszyscy razem przeżyli już ponad 1000 lat! Jaki jest ich sekret długowieczności? Rodzeństwo twierdzi, że dobre zdrowie to zasługa… owsianki.
Owsianka to ugotowane w mleku lub w wodzie płatki owsiane, dosłodzone do smaku i podawane najczęściej z owocami, syropem lub miodem oraz z orzechami.
Nie bez powodu sportowcy często zaczynają dzień od owsianki. Ugotowane płatki pęcznieją w żołądku, dzięki czemu dłużej czujemy sytość. W dodatku płatki owsiane zawierają mnóstwo błonnika, który poprawia trawienie i przyspiesza przemianę materii. Owsianka to idealny posiłek dla osób na diecie, ponieważ węglowodany złożone dłużej się trawią. A to oznacza, że stopniowo dostarczają energii, przez co nie mamy ochoty na podjadanie między posiłkami.
Niepozorne płatki owsiane są również doskonałym źródłem przeciwutleniaczy. Zawierają aż 20 unikalnych polifenoli zwanych awentramidami. Związki te rozszerzają naczynia krwionośne, co poprawia przepływ krwi.
Dodatkowo zwalczają stany zapalne. Najciekawsze jest to, że awentramidy występują wyłącznie w płatkach owsianych, dlatego warto jak najszybciej włączyć je do diety.
Skip to content