18 maja 2023r. w Akademickim Centrum Kultury „Klub Politechnik” odbył się XXVII Festiwal „MUZYCZNA SCENA INTEGRACJI”. Festiwal ma celu propagowanie działalności artystycznej wśród dzieci i młodzieży z różnymi niepełnosprawnościami oraz szeroko pojętą integrację.  W tegorocznej edycji festiwalu wzięło udział 20 zespołów z placówek specjalnych
i integracyjnych z Częstochowy, z powiatu częstochowskiego, lublinieckiego
i myszkowskiego, ponad 200 występujących.

Jak ważnym i potrzebnym wydarzeniem jest Festiwal, świadczą o tym nie tylko pozytywne głosy napływające od uczestników, ale również to, że honorowy patronat nad Festiwalem objęli w tym roku Pan Jakub Chełstowski – Marszałek Województwa Śląskiego

i Pan Krzysztof Matyjaszczyk – Prezydent Miasta Częstochowy

Festiwal to duże przedsięwzięcie, wymagające działań i zaangażowania wielu osób                              i instytucji, dlatego też od wielu lat organizatorami festiwalu są:

 • Zespół Szkół Specjalnych nr 23 w Częstochowie,
 • MOPS „Centrum Pomocy Dziecku Niepełnosprawnemu i Jego Rodzinie”,
 • Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie,
 • Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym i ich Rodzinom „Razem”.

W jury XXVII Festiwalu Muzyczna Scena Integracji zasiadli:

 • Adam Hutyra – znany i ceniony aktor Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie,
 • Karolina Mrugalska – instruktor ds. muzyki Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie,
 • Włodzimierz Kuca – tancerz , choreograf , twórca wspaniałych spektakli Teatru Tańca,

a także instruktor ds. tańca i choreografii Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie.

Nasz festiwal nie mógłby się odbyć, gdyby nie instytucje i indywidualni sponsorzy, dzięki którym uczestnicy otrzymali nagrody zespołowe i indywidualne oraz poczęstunek.  Wsparcia finansowego i rzeczowego udzielili:

 • Urząd Miasta Częstochowy – dofinasowanie projektu „Festiwal Muzyczna Scena Integracji”,
 • Wydział Edukacji UM Częstochowy,
 • Hipermarket Auchan,
 • Państwo Aneta i Dariusz Maszczyńscy .

Młodzież z V LO im. A. Mickiewicza w ramach wolontariatu pomagała organizatorom
w dniu festiwalu.

Cieszymy się, że dzieci i młodzież mogła zaprezentować się przed publicznością tańcząc, śpiewając, grając na instrumentach. Pokazy te, to efekt ich wielomiesięcznych przygotowań, przełamywania barier i ograniczeń wynikających z niepełnosprawności, wspaniała forma rewalidacji i integracji.

Do zobaczenia za rok.

A tu występ naszych uczniów. Jesteśmy bardzo dumni

https://www.facebook.com/100063562573911/videos/163478226452521

 

Skip to content