Zajęcia przysposobienia do pracy przy odbywają się w odpowiednio wyposażonych pracowniach:

  • pracownia gospodarstwa domowego
  • pracownia tkactwa i papieroplastyki
  • pracownia biurowa
  • pracownia florystyczno-zdobnicza
  • pracownia biżuterii artystycznej i pamiątkarstwa
  • pracownia kreatywności ekologicznej

 

Pracownia gospodarstwa domowego

Zajęcia w pracowni związane są głównie z wykonywaniem czynności z zakresu życia codziennego.  Uczniowie uczą się samodzielności, zaradności i samoobsługi podczas przyrządzania posiłków, bezpiecznego posługiwania się sprzętem kuchennym oraz wykonywania prostych prac porządkowych. W pracowni przygotowywane są  m.in. poczęstunki imieninowe, urodzinowe, świąteczne, a także akcje związane ze zdrowym odżywianiem.

Pracownia tkactwa i papieroplastyki

Jest to miejsce, gdzie powstają gobeliny, kilimy, dywaniki oraz wszelkiego rodzaju makatki. Utkane przez uczniów gobeliny są specyficznymi obrazami wykonanymi z różnokolorowych włóczek. Do powstania tych prac używane są małe krosna i ramy, na które za pomocą specjalnych igieł naciągane są nitki osnowy. Oprócz zajęć tkackich dla urozmaicenia pracy twórczej uczniowie wykonują prace z zakresu papieroplastyki.

Pracownia biurowa

Pracownia wyposażona jest w sprzęt komputerowy oraz biurowy. Uczniowie korzystają z komputera, uruchamiają i przeglądają serwisy internetowe. Uczą się obsługiwać urządzenia biurowe, takie  jak kserokopiarka, drukarka, laminator czy niszczarka. Posługują się zszywaczem i dziurkaczem do papieru. Segregują i układają  dokumenty. Ponadto uczniowie wykonują cyklicznie prace z zakresu stolarstwa.

Pracownia florystyczno – zdobnicza

W pracowni uczniowie układają bukiety oraz kompozycje z kwiatów i roślin żywych i suszonych. Wykonują kwiaty z bibuły, krepiny, koralików i innych materiałów. Przygotowują okolicznościowe dekoracje do klasy i domu oraz drobne upominki dla najbliższych. Uczą się również dbania o rośliny doniczkowe, poznają ich wymagania, walory dekoracyjne i zdrowotne.

Pracownia biżuterii artystycznej i pamiątkarstwa

Jest to miejsce, w którym uczniowie wykonują korale, naszyjniki, bransolety, broszki i kolczyki. Do produkcji biżuterii wykorzystują przede wszystkim koraliki drewniane, plastikowe i szklane, rzemyki, linki jubilerskie oraz gumki. Broszki wykonują głównie z kawałków kolorowych tkanin i skóry naturalnej. Ponadto wytwarzają breloczki, zawieszki oraz ozdabiają wyroby ze szkła i z drewna techniką decoupage, kolorowymi foliami i włóczką.

Pracownia kreatywności ekologicznej

W pracowni wykorzystywane są powszechnie dostępne materiały z recyklingu: makulatura, nakrętki, butelki plastikowe. Powstają z nich dekoracyjne formy użytkowe takie, jak koszyki,  tace, dzbanki z wikliny papierowej oraz dekoracje ścienne. Uczniowie skręcają rurki ze starych gazet, następnie splatają je ze sobą w odpowiedni sposób, łącząc klejem i malując na koniec farbami. Tworzą w ten sposób efektowne i funkcjonalne przedmioty.

Skip to content