10 raz nasza szkoła ruszyła z akcją „Ferie w mieście”. Po raz pierwszy w wypoczynku zimowym nasi uczniowie wzięli udział w 2009 roku. Za każdym razem towarzyszy nam Regionalny Oddział PTTK, dzięki któremu poznajemy to co nam jeszcze nieznane.
Pierwszy dzień ferii zimowych spędziliśmy niedaleko Częstochowy. Nasza wycieczka składała się z trzech punktów: wizyty w Osikowej Dolinie w Koziegłowach, Sanktuarium w Leśniowie i Muzeum Stary Młyn w Żarkach.

Mieszkańcy „Osikowej Doliny” od XIX wieku wykorzystywali naturalne zasoby osikowego drewna, z jego niedoskonałości i miękkości uczynili sztukę! Siłą męskich rąk powstawało łyko, z którego kobiece dłonie wyczarowywały piękne kwiaty, kapelusze, maty, zabawki i dekoracje.Podczas wizyty mogliśmy podziwiać uszyty największy na świecie  kapelusz z osiki wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa Poznaliśmy tajniki i technologię powstawania wiórków osikowych. Mogliśmy podziwiać kolorowe kwiaty i kompozycje, ozdoby choinkowe i różnorodne dekoracje Bożonarodzeniowe,ozdoby i stroiki Wielkanocne, biżuterię, świeczniki, obrazy, lampy i wiele innych. Czas spędzony w Osikowej Dolinie uświetniły także warsztaty pt. „ Artystyczna wytwórczość z wiórków drewna osikowego”, dzięki którym mogliśmy wykazać się kreatywnością i zdolnościami manualnymi. Oprócz wykonanych własnoręcznie wspaniałych dekoracji (pingwiny, serduszka) zabieraliśmy ze sobą wspaniałe wrażenia i energię na resztę dnia.

Z krótką wizytą odwiedziliśmy Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin. Poznaliśmy historię tego miejsca, obejrzeliśmy zabytki znajdujące się w kościele, poznaliśmy legendę o magicznym źródełku z uzdrawiającą wodą.

Do Starego Młyna w Żarkach zawitaliśmy na samym końcu. Stary Młyn ma prawie 100 lat, To niezwykłe i nietypowe Muzeum, ponieważ mogliśmy wszystkiego dotknąć i spróbować. Braliśmy udział w multimedialnych scenkach. We wnętrzach zabytkowego młyna urządzono piękne, nowoczesne i multimedialne Muzeum, z wystawą ukazującą działanie dawnego młyna (ten od początku był elektryczny) oraz z wystawą ukazującą dawne rzemiosła:  młynarstwo, piekarstwo, szewstwo, bednarstwo i kołodziejstwo.
Poznaliśmy historię Żarek, których dużą część społeczeństwa stanowili Żydzi, znani ze swej obrotności w handlu. Na wystawie o rzemiosłach można natomiast na ekranie multimedialnym spróbować samemu stworzyć beczkę.Bednarz, kołodziej i szewc pojawiają się nagle w swych kącikach i opowiadają o swych zajęciach. Ciekawostką były również telefony oraz rowery z różnych epok.

Skip to content