Andrzejki! Zawsze kojarzą nam się z wróżeniem i hucznymi zabawami, natomiast nigdy nie zastanawiamy się skąd pochodzi to święto.

Dokładne pochodzenie andrzejkowych wróżb nie jest do końca znane. Niektórzy przypisują je starożytnej Grecji. Na greckie korzenie andrzejek może wskazywać pochodzenie imienia patrona wróżb, bowiem po grecku Andrzej to Andress (andros – mężczyzna, aner – mąż). Inni z kolei wskazują na celtyckie i starogermańskie wierzenia, w których wielką rolę odgrywał bóg Frey, dawca bogactw, bóstwo miłości i płodności.
Andrzejki w Polsce oficjalnie po raz pierwszy sformułowania „andrzejki” użył renesansowy poeta w 1557 r.
W czasie wieczoru wróżb andrzejkowych mamy okazje sprawdzić, jaka czeka nas przyszłość. Dlatego bardzo popularne są różnego rodzaju zabawy, wróżby na andrzejki. Najbardziej popularną z nich jest lanie wosku.

Skip to content