Częstochowskie Muzeum Zapałek to  Numer 1 na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Jest jedynym czynnym muzeum zapałek w Europie oraz najstarszą fabryką zapałek w Polsce.
Uczniowie klasy IV i V poznawali historię produkcji zapałki, rozwój zapałki na przestrzeni wieków,  Obejrzeli ekspozycje w dwóch salach wystawowych oraz w działającym zakładzie produkcyjnym – Częstochowskich Zakładach Przemysłu Zapałczanego SA, wykorzystującym linię technologiczną z lat 30. XX wieku. Pan przewodnik opowiedział zwiedzającym historię fabryki zapałek sięgająca 1840r. Uczniowie dowiedzieli się także, że Muzeum posiada i udostępnia zwiedzającym nakręcony jeden z pierwszych trzech filmów kinematografii polskiej. Film trwa ok. 3 minut i jest uważany jako najstarszy zabytek polskiej kinematografii.

Skip to content