Hortiterapia polega na wykorzystaniu ogrodu i roślin do terapii. Celem terapii jest ograniczenie stresu i poprawa nastroju poprzez przebywanie wśród zieleni oraz pielęgnowanie roślin. Można ją podzielić na bierną (tj. spacerowanie po ogrodzie, aktywność fizyczna, doznania zmysłowe i estetyczne) oraz czynną (np. praca przy uprawie i pielęgnacji roślin – sianie, sadzenie, zbieranie owoców). W naszym przedszkolu dzieci uważnie obserwują zmieniające się otoczenie, dlatego dużo czasu spędzamy na dworze. Ostatnie spacery poświęciliśmy na wypatrywanie oznak wiosny. Jeden z symboli zbliżającej się wiosny przynieśliśmy do przedszkola. Bukiet stworzony z bazi dzieci oglądały, wąchały i dotykały z uwagą, oddziałując w ten sposób na zmysł wzroku, węchu i dotyku. Na zakończenie powstały piękne prace.